Tóta W.: Euro-Batman fázik
Mint aki halkan belelépett, úgy jöttünk Európába. De nincs máshol menedék a magyarságnak, csak egy erős unióban.
Mint aki halkan belelépett, úgy jöttünk Európába. De nincs máshol menedék a magyarságnak, csak egy erős unióban.
Brüsszelnek nem üzentek semmit a magyar választók, a magyar politikai elitnek viszont igen. Kérdés, hogy az megérti-e, vagy még inkább, hogy meg akarja-e érteni. A rendszerváltás utáni magyar politikai élet legkisebb részvételi aránnyal lezajlott választása ugyanis ébresztő és büntető pofonokat rejt, és akaratlanul is csapdákat állít.
Bár a csütörtök esti exit poll felmérés szerint a holland Szabadságpárt csak a negyedik lett, a hivatalos végeredmény szerint a szélsőjobb párt holtversenyben egy balliberális párttal a második helyen végzett.
Egyetlen városban, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyírbátorban győzték le a Fideszt a vasárnapi európai parlamenti (EP-) választáson. az MSZP itt több mint 51 százalékot szerzett.
Az EP nem végleges összesített eredménye szerint 27 képviselővel lenne többje az új parlamentben az Eurpai Néppártnak, mint a szocialistáknak.
"Mindekitől visszafogottságot kérek. Általában! De ma este, legalább a választás estéjén hadd kiáltsuk a világba az örömünket. Győztünk, nagyon győztünk, sőt mi győztünk a legjobban" – kezdte beszédét Orbán Viktor a Millenárison berendezett eredményváró bázison, miután a Fidesz-KDNP 51,49%-ot szerzett, és ezzel 12 mandátumhoz jutott az EP-választáson.
Szegedet leszámítva valamennyi Csongrád megyei választókörzetben a Jobbik végzett második helyen. A megyeszékhelyen a szocialisták 20 százalék feletti eredményt produkáltak, a többi választókörzetben 15 százalék alatt teljesítettek. Sőt, Mindszenten a Demokratikus Koalíció is megelőzte őket a szavazatok 99,99 százalékának összeszámlálása után.
A fővárosban az EP-választáson a Fidesz 43,75 százalékos eredménye mögött a DK érte el a legjobb pozíciót 13,1 százalékkal, a Jobbikot a volt összefogás pártjai egyenként is megelőzték.
A Fidesz küldheti a legtöbb, összesen 12 képviselőt az új Európai Parlamentbe. A Jobbik 3, az MSZP 2, a DK szintén 2, az LMP illetve az Együtt-PM pedig 1-1 mandátumot kapott - derül ki a vasárnap késő este kihirdetett adatokból. Itt a névsor.
Az előzetes adatok szerint a jobboldali Európai Néppártnak lenne a legnagyobb frakciója az EP-ben 211 fővel, a szocialistáknak csak 193 képviselője lenne. Mintegy 40 független képviselő kerülne be, de 56 bejutó politikusról egyelőre nem tudni, hogy hova ülne.
Európában komoly meglepetéseket okozott néhány helyen a választás. Az előzetes adatok szerint Franciaországban tarolt a szélsőjobb, Lengyelországban döntetlen lett az eredmény, a németeknél pedig bejutott egy neonáci képviselő is. A határon túli magyar pártok jó eredményt értek el Romániában és Szlovákiában is.
Gyurcsány Ferenc pártja az előzetes eredmények szerint tuti EP-résztvevő, a párt buliján, a Lovag utcai New Orleans Pubban ennek megfelelően a tetőfokára hág a hangulat. A leglelkesebb az egyik ifjú DK-s, Szarvas Koppány Bendegúz, de sajnos egy ponton egyik kollégája leállítja. Mi nem értjük, mit mond neki, ha ön igen, írja meg az ugyelet@hvg.hu címre!UPDATE: időközben elszabadult a pokol, nézze meg a második videót is!UPDATE 2: "Én csak megkérdeztem tőle, hogy mit ivott. :)" – jelezte emailen Szarvas kollégája, Nagy Dániel.
Az Európai Néppárt európai bizottsági elnökjelöltje, Jean-Claude Juncker szerint a pártcsoport győzelemre áll az európai parlamenti választáson, és így igényt tart az uniós végrehajtó testület vezetésére. A szocialista Martin Schulz ugyanezt üzente.
A francia nemzetgyűlés feloszlatását és az arányos választási rendszer bevezetésével új választások kiírását kérte vasárnap a köztársasági elnöktől Marine Le Pen, a szélsőjobboldali euroszkeptikus Nemzeti Front elnöke, miután az első becslések szerint pártja 25 százalékos eredménnyel jelentős győzelmet aratott az európai parlamenti választásokon.
A Fidesz semmi esetre sem tehet róla, hogy a magyarok nagy ívben tettek az EP-választásra, legalábbis a stábunknak nyilatkozó fideszes politikusok szerint ez az unió hibája, nem pedig a Fideszé. Persze, a meleg és a gyereknap is belejátszhat.
Rendben zajlott le a választás, a részvételi arány nem fogja elérni a 30 százalékot - mondta a Nemzeti Választási Iroda vezetője, Pálffy Ilona kicsivel hét óra után. Fél órával az urnák zárása előtt összesen 2 220 425 választópolgár adta le szavazatát: a legtöbben Budapesten (36,42%), legkevesebben Hajdú-Bihar megyében (22,86%) szavaztak, tizenhárom helyen pedig 100 százalékos volt a részvételi arány. A III. kerületben a szavazóurnára rászakadt a plafon, ami miatt át kellett költöztetni máshova a szavazókört. Pozsonyban nem volt áram, de mivel sütött a nap, ezért nem is volt szükség áramra. Összességében tehát érdektelenség és gyatra részvételi arány jellemezte az európai parlamenti választást. Magyarországról összesen hat párt, illetve pártszövetség küldhet képviselőket az EP-be: a Fidesz-KDNP 12, a Jobbik 3, az MSZP 2, a Demokratikus Koalíció 2, az Együtt-PM 1, az LMP 1 mandátumot szerzett. Orbán Viktor szerint a Fidesz nagyon győzött, Vona Gábor örült, hogy másodikként ők lehetnek a Fidesz váltópártja, az MSZP felajánlotta a testület lemondását, ennek az Együtt-PM nagyon örült, Gyurcsány pedig megüzente, meghatározó szerepet akarnak a baloldal kialakításában.